Esra Yurttut

Koreograf, Dansçı & Eğitmen

Choreographer, Performer & Instructor

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Klasik Bale eğitimi aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılı

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Klasik Bale eğitimi aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılı itibariyle farklı disiplinleri bir araya getirerek kendi projelerini üretmeye başladı. Yurtiçi ve yurtdışında festivallerde eserlerini sahneledi. MSGSÜ’de  (2010-2013) Çağdaş Dans ve Oyunculuk Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak dans-hareket, klasik bale, pilates ve repertuar dersleri verdi.

Halen pek çok özel tiyatro topluluğuyla oyuncu beden hazırlığı, koreografi ve hareket düzeni çalışmaları yapmakta, çeşitli yaş gruplarıyla bale, çağdaş dans, kontak doğaçlama, hareket, pilates, yaratıcı dans ve doğaçlama atölyeleri yürütmektedir.

2014 itibariyle hayatını Çanakkale’de sürdürmektedir.  2018 yılında Esra Yurttut Dans Stüdyosu’nu her bedenin hareket etmesini desteklemek amacıyla  Çanakkale’nin merkezinde kurmuş, 2019 itibariyle de  Milli Eğitim Bakanlığına bağlanarak sertifikalı müzik, bale ve dans eğitimleri vermeye başlamıştır. Aynı zamanda bağımsız koreograf,eğitmen ve dansçı olarak yurt içi ve yurt dışında çalışmalarına devam etmektedir.

———————————————————————————————————————————-

She had ballet training at the Ballet Department of Istanbul University and Hacettepe University State Conservatory. Graduaded and had a master’s degree in Department of Contemporary Dance of Mimar Sinan University Conservatory. Since 2004 she is creating her own projects by bringing together different disciplines. She participated in many national and international festivals with her pieces. At Mimar Sinan University Conservatory Contemporary Dance and Acting Department she worked as a teacher (2010-2013) giving dance-movement, classical ballet, pilates and repertoire lessons.

Currently working body preparation techniques, choreography and movement layouts for actors with many private theatre groups; giving ballet, contemporary dance, contact improvisation, movement, pilates, creative dancing and improvisation workshops for children and adults.

Since 2014 she is living in Çanakkale. Esra Yurttut Dance Studio was established in the center of Çanakkale in 2018 in order to support the movement of every body, and as of 2019, it was connected to the Ministry of National Education and started to provide certified music, ballet and dance trainings. At the same time, she continues to work as an independent choreographer, trainer and dancer in Turkey and abroad.