Esra Yurttut

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Klasik Bale eğitimi aldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. 2004 yılı itibariyle ‘noland’ adı altında farklı disiplinleri bir araya getirerek kendi projelerini üretmeye başladı. Yurtiçi ve yurtdışında festivallerde eserlerini sahneledi. MSGSÜ’de 3 sene Çağdaş Dans ve Oyunculuk Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak dans-hareket, klasik bale, pilates ve repertuvar dersleri verdi.

Halen pek çok özel tiyatro topluluğuyla oyuncu beden hazırlığı, koreografi ve hareket düzeni çalışmaları yapmakta, çeşitli yaş gruplarıyla bale, çağdaş dans, kontak doğaçlama, hareket, pilates, yaratıcı dans ve doğaçlama atölyeleri yürütmektedir.

2014 itibariyle bağımsız koreograf, eğitmen ve dansçı olarak hayatını Çanakkale’de sürdürmektedir.


She had ballet training at the Ballet Department of Istanbul University and Hacettepe University State Conservatory. Graduaded and had a master’s degree in Department of Contemporary Dance of Mimar Sinan University Conservatory. Since 2004 she is creating her own projects by bringing together different disciplines under the name of “noland”. She participated in many national and international festivals with her pieces. At Mimar Sinan University Conservatory Contemporary Dance and Acting Department she worked as a teacher for 3 years giving dance-movement, classical ballet, pilates and repertoire lessons.

Currently working body preparation techniques, choreography and movement layouts for actors with many private theatre groups; giving ballet, contemporary dance, contact improvisation, movement, pilates, creative dancing and improvisation workshops for children and adults.

Since 2014 she is living in Çanakkale as an independent choreograph, trainer and performer.